Cena šteniatka kólie

 

Kúpa je len začiatok...

Pred samotnou kúpou šteniatka si hlavne musíme reálne uvedomiť, že obstarávacia cena každého šteniatka (nielen kólie dlhosrstej) je len začiatkom investícií. Tie každého majiteľa psa sprevádzajú už po celý život jeho miláčika. Samozrejme, že všetky vklady štvornohý spoločník niekoľkonásobne vráti inou formou, už len svojou prítomnosťou. Avšak je na miere zodpovednosti každého záujemcu, aby neuváženým výberom a šetrením na nesprávnom mieste neprerástli bežné investície hranice únosnosti.

Je samozrejmé, že nikto z nás nechce platiť zbytočne veľa v žiadnej oblasti života. Avšak pri kúpe živého tvora by signálom na obrovskú obozretnosť mala byť práve príliš nízka cena. Je veľkým omylom myslieť si, že najlepšia kúpa je len tá, ktorá je za najnižšiu cenu.

Do šteniatka v čase odchovu treba investovať nielen veľa lásky, ale aj materiálnych vstupov. Ceny za kvalitné kŕmenie, či za celú škálu potrebných veterinárnych úkonov rozhodne nie sú nízke, no nevyhnutné. Preto šetrenie v uvedenej oblasti v tak dôležitom období môže mať do budúcnosti ďalekosiahle dôsledky na zdravie rastúceho organizmu a tiež peňaženku majiteľa.

Veľkou chybou býva aj kúpa lacnejšieho šteniatka po nevyšetrených rodičoch na dedičné ochorenia (najmä dyspláziu bedrového kĺbu). Následné liečenie psa je finančne nesmierne náročné. O kúpe najlacnejšej varianty, to znamená šteniatka bez PP, kde nie je záruka už naozaj ničoho je zbytočné písať. Daň za snahu o šetrenie v nesprávnej oblasti môže byť veľmi krutá a nielen pre psa…

 

Čo je v cene zahrnuté?

Treba si uvedomiť, že takmer nič nie je zadarmo a preto treba vedieť odhadnúť, v ktorej sfére si šetriť môžeme dovoliť a v ktorej sa nám to vráti ako bumerang. Seriózny chov sa bez investícií a nákladov do výživy, zdravotnej prevencie a iných potrebných poplatkov totiž nezaobíde. Staré klišé o tom, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať príliš lacné veci v tejto oblasti naozaj platí.

Pri kúpe šteniatka z chovateľskej stanice máme možnosť vidieť podmienky v akých psov držia, čím kŕmia, ako sa k nim správajú. Tiež podľa referencií vieme aj odhadnúť serióznosť samotného chovateľa. Chov kólií rozhodne nie je ziskovou záležitosťou. Chovateľ odchovávajúci srdcom sa snaží investovať do šteniatok všetko potrebné. dopredu, je potrebné aby sa mu vracali aspoň základné investície spojené s odchovom.

 

Cena šteniatka kólie dlhosrstej.

Cena šteniatka kólie dlhosrstej s PP sa na Slovensku pohybuje v sume cca od 800-1500 EUR. Na variabilitu smerom hore a dole majú vplyv faktory akými sú zdravotné vyšetrenia rodičov a ich celková kvalita, úroveň odchovu, výnimočnosť línie, serióznosť a prestíž samotného chovateľa, pohlavie, či farba šteniatka, zahraničné krytie, kúpyschopnosť obyvateľstva atď. Cena šteniatka tzv. pet kvality (označenie šteňaťa nevhodného na výstavy) je zvyčajne okolo 600 EUR.

Obstarávacia cena kólie dlhosrstej v spomínanom rozmedzí je v porovnaní s inými plemenami chovanými u nás s PP na spodnej hranici. Nehovoriac o tom, že ceny šteniat kólií v zahraničí sú vo väčšine prípadov omnoho vyššie. V niektorých krajinách aj niekoľkonásobne, dokonca sú vyššie aj tam, kde je kúpyschopnosť obyvateľstva nižšia ako u nás.