O kólii dlhosrstej

 

Kólia dlhosrstá je elegantné plemeno, ktoré si získa záujem snáď každého milovníka psov.

Pravdepodobne neexistuje lepší rodinný pes ako kólia. Majú prirodzenú záľubu v deťoch a sú skvelým maznáčikom pre celú rodinu. Jej priateľská, ochranárska a príjemná povaha robí z kólie vynikajúceho spoločníka pre rodiny s deťmi, ale aj pre starších ľudí, či aktívnych ľudí.

Kólia je nesmierne inteligentná, citlivá a vnímavá. Dokáže vycítiť i charakter človeka, tzn. že od niektorých ľudí sa dá bez problémov pohladiť a na ľudí so zlými úmyslami dokáže byť veľmi nepríjemná. V rodinnom prostredí kólia prekvitá a veľa ľudí verí, že kólia je schopná so svojimi majiteľmi naviazať telepatický vzťah.

Majitelia tohto nádherného a impozantného dlhosrstého psa isto poznajú ten pocit, keď sa počas prechádzky na ich miláčika zameriava pozornosť nejedného okoloidúceho. Častokrát za týmto záujmom stojí príjemná predošlá skúsenosť s plemenom, preblesk na svetoznámu filmovú kóliu Lassie, alebo jednoducho momentálne očarenie estetikou a charizmou, ktoré z kólií bezpochyby vyžarujú.

Okrem krásy a aristokracie, ktorá vďaka exteriéru z tohto plemena vyžaruje, je práve povaha tým faktorom, ktorý častokrát tak uchváti človeka, že sa mu kólia stane osudovým plemenom. Ich nesmierne citlivá duša z nich robí dokonalého rodinného spoločníka a parťáka do každej pohody či nepohody. Pre kóliu je táto jej vlastnosť priam životným poslaním. Ako roky šľachtený ovčiarsky pes bola vždy poruke pánovi, aby mu pomáhala s pridelenými úlohami a mimo práce len tak ležala pri jeho nohách a robila mu spoločnosť. preto miluje byť v prítomnosti svojej rodiny a je úplne jedno, kde je a čo práve robí.

A práve táto oddaná povaha je aj kritériom pri jej výbere, totiž nie je vhodná pre každého človeka. Tento citlivý pes neznesie tvrdé zaobchádzanie, autoritatívny výcvik, ani dlhodobé odlúčenie od svojej rodiny. Je dôležité ju správne vychovať v mladom veku a venovať jej pozornosť, ktorá vám bude tisícnásobne odmenená v podobe verného aktívneho spoločníka.

Kólia je temperamentné plemeno, ktoré sa hodí na všetky druhy aktivít. Vo všeobecnosti sa neodporúča na vrcholové či služobné výcviky, keďže nie všetky znášajú s tým súvisiace dlhodobé tlaky. Ideálne sú rôzne outdoorové športy ako doghiking, dogtrekking, pasenie, agility, coursing, caniscross, flyball či frisbee... Vďaka inteligencii, rýchlej schopnosti učenia a vnímavosti nájdu kólie uplatnenie aj v dogdancingu, obedience alebo pri výcviku stôp. S obľubou sú vďaka svojej empatickej a jemnej povahe využívané aj ako canisterapeutické psy. Hravo sa však stanú iba obyčajným "gaučovým psíkom", ktorý vám bude rád robiť spoločnosť pri pozeraní telky, varení, starostlivosti o záhradku, hrami s deťmi, alebo jednoducho len ako termovankúš vo vašej posteli. Kólia bude šťastná za akúkoľvek aktivitu, ktorú jej vymyslíte, presne preto, lebo ste to vymysleli vy.