Štandard plemena kólie dlhosrstej

 

Pôvod: Veľká Británia

Použitie: Ovčiarsky pes

 

Klasifikácia:

1. skupina – ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych);
1. sekcia – ovčiarske psy

 

Stručný historický prehľad: Dlhosrstá a krátkosrstá kólia sú rovnaké, až na dĺžku srsti. Predpokladá sa, že plemeno vzniklo zo psov, ktoré do Škótska priviezli pôvodne Rimania. Tí sa tu krížili s miestnymi pôvodnými typmi psov. Puristi môžu poukazovať na jemné rozdiely, ktoré sa objavovali podľa toho, ako si jednotliví chovatelia vyberali svoj chovný materiál, ale skutočnosťou zostáva, že sa obe plemená veľmi nedávno vyvinuli z jedného chovateľského základu a popravde povedané, dodnes sa bežne dajú nájsť spoločné línie. Dlhosrstá kólia je trochu ušľachtilejšia verzia pôvodnej pracovnej kólie - Škótskeho ovčiaka, z ktorého bola šľachtená po dobu najmenej sto rokov. Mnohí jedinci sú stále schopní dostatočne sa presadiť pri práci, pokiaľ im je táto šanca ponúknutá. Základným posolstvom je, že navzdory svojej kráse, je kólia stále pracovným psom.

 

Charakteristika: Je to pes mimoriadnej krásy, s pokojnou dôstojnosťou. Žiadna časť tela nie je v nesprávnom pomere vzhľadom k celku. Stavba tela sa vyznačuje silou a aktivitou bez známok ťažkopádnosti a akýchkoľvek stôp hrubosti. Najdôležitejší je výraz, dosiahnutý dokonalou vyváženosťou a správnym pomerom lebečnej a tvárovej časti; veľkosťou, tvarom, farbou a uložením očí; korektným nasadením a nesením ucha.

 

Povaha a temperament: Priateľský založená, bez akýchkoľvek stôp nervozity alebo agresivity. Výborný spoločenský pes, priateľský, veselý a aktívny, s dobrým vzťahom k deťom a ostatným psom.

 

Hlava: Veľmi dôležitá je vyváženosť hlavy, musí sa posudzovať v pomere k veľkosti tela. Pri pohľade spredu a zboku sa hlava podobá čisto rezanému klinu s plynulými vonkajšími líniami. Po stranách sa postupne zužuje v hladkých líniách od uší po špičku čierneho ňucháča. Pri pohľade z profilu prebieha horná línia lebky a tvárovej časti v dvoch rovnobežných a paralelných priamkach, ktoré sú rovnako dlhé a oddelené stopom. Stredný bod medzi vnútornými kútikmi očí (súčasne stred korektne umiestneného stopu) predstavuje stred vyváženej dĺžky hlavy. Hĺbka lebky od nadočnicových oblúkov až pod okraj spodnej čeľusti nesmie byť nikdy nadmerná (celkove nie hlboká).

MOZGOVÁ ČASŤ:

 • Lebka: Plochá.
 • Stop: Mierny, ale zreteľný.

LÍCNA ČASŤ:

 • Nos: Vždy čierny.
 • Ňucháč: Koniec hladkého, dobre zaguľateného nosa je tupý, nikdy nie hranatý alebo stenčený.
 • Čeľuste / Zuby: Čeľuste silné, spodná čeľusť jasne zreteľná. Zuby dobrej veľkosti s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t.j. horný rad rezákov bez medzery dosadá pred spodný rad a zuby sú kolmé na čeľusť.
 • Líca: Lícne kosti nevyčnievajú.
 • Oči: Veľmi dôležitý znak, ktorý dáva psovi nežný „sladký“ výraz. Stredne veľké, nikdy nie príliš malé, trocha šikmo umiestnené, mandľového tvaru a tmavo hnedej farby, s výnimkou blue-merle sfarbenia, pri ktorom sú oči (jedno alebo obe) čiastočne alebo celkom modré. Výraz je inteligentný, so živým a pozorným pohľadom pri načúvaní.

 

Uši: Malé, nasadené nie príliš blízko, ani príliš ďaleko od seba . V pokoji položené dozadu, avšak akonáhle niečo upúta pozornosť psa, sú zdvihnuté dopredu a nesené napoly vztýčené, t. j. horná tretina sa preklopí dopredu prirodzeným spôsobom až pod vodorovnú líniu zlomu uší.

 

Krk: Svalnatý, silný, primerane dlhý, pekne klenutý.

 

Trup: V porovnaní s výškou v kohútiku trocha predĺžený, pevný chrbát, trocha klenutý v oblasti bedier. Rebrá sú klenuté. Hlboký hrudník, dosť široký za plecami.

 

Chvost: Dlhý, posledný stavec dosahuje aspoň po pätu. V pokoji je spustený, s mierne zahnutou špičkou. V afekte môže by nesený vyššie, ale nikdy nie nad chrbtom.

 

KONČATINY

HRUDNÉ:

 • Lopatka a rameno: Šikmé, dobre zauhlené.
 • Lakte: Nikdy nie sú vtočené ani vytočené.
 • Predlaktie: Rovné a svalnaté, s primerane silnými, dlhými kosťami.
 • Predné labky: Oválne, so silnými vankúšikmi. Prsty klenuté a dobre uzavreté.

 

PANVOVÉ:

 • Stehná: Svalnaté.
 • Kolená: Dobre zauhlené.
 • Lýtka:Suché a šľachovité.
 • Päty: Nízko posadené a silné.
 • Zadné labky: Oválne, so silnými vankúšikmi. Prsty klenuté a dobre uzavreté. Trochu menej klenuté, než predné.

 

Chôdza / Pohyb: Je nezameniteľným, charakteristickým znakom plemena. Dobre stavaný pes nikdy nevytáča lakte, napriek tomu sú predné labky v pohybe dosť blízko seba. Križujúci, kľučkujúci alebo valivý pohyb je vysoko nežiadúci. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny od piat nadol úplne paralelné, ale nie príliš blízko pri sebe. Pri pohľade zboku je pohyb plynulý. Zadné končatiny majú mocný záber. Žiaduci je primerane výdatný krok, ktorý má prebiehať ľahko a bez námahy. Zásadná je absolútna istota v pohybe.

 

Osrstenie: Prispôsobuje sa obrysovej línii tela, je veľmi husté. Krycia srsť je rovná, na dotyk tvrdá, podsada je mäkká, huňatá a veľmi hustá, takmer cez ňu nevidieť kožu. Bohatá hriva a golier. Na tvári priliehavá, krátka srsť. Srsť na špičkách uší krátka a hladká, smerom k nasadeniu ucha srsti pribúda. Na zadnej strane predných končatín má zástavy (strapce). Zadné končatiny nad pätami bohato osrstené, od piat nadol krátka srsť. Chvost bohato osrstený.

 

Farba:
Sobolie sfarbenie: nazývané aj "zlaté" - všetky odtiene od svetlej zlatej po sýtu mahagónovú alebo odtiene sobolej. Farba svetlej slamy alebo krémová sú nežiaduce.

Trikolór: prevažne čierna so sýtymi trieslovými znakmi na hlave a končatinách. Hrdzavý odtieň na krycej srsti je nežiaduci.

Blue-merle: prevažne jasná strieborno modrá, s čiernymi fľakmi alebo čierno mramorovanou kresbou. Sýte trieslové znaky sú žiaduce, ale ak nie sú, nemá sa to penalizovať. Veľké čierne fľaky, bridlicová farba alebo hrdzavé odtiene krycej srsti či podsady sú nežiaduce.

Biele znaky: Všetky vymenované farby by mali mať pre kólie typické biele znaky vo väčšom alebo menšom rozsahu. Obvyklá je táto kresba: celkom alebo čiastočne biely golier, biela hruď, končatiny a labky, biely koniec chvosta. Na tvári a na čele môže byť lysinka.

 

Veľkosť: Výška v kohútiku: psy 56–61 cm, sučky 51–56 cm

 

Chyby: Každá odchýlka od uvedeného sa má hodnotiť ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky, jej vplyvu na celkový zdravotný stav a pohodu psa a na jeho schopnosť vykonávať svoju tradičnú prácu.

 

Vylučujúce chyby:

 • Agresívny alebo príliš bojazlivý jedinec.
 • Jedinec, ktorý zjavne vykazuje fyzické alebo povahové abnormality, musí byť diskvalifikovaný.

 

Poznámka: Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.