Monmirai, chovateľská stanica dlhosrstých kólií

Volám sa Ing. Zuzana Urbanová a žijem so svojou rodinou v rodinnom dome v obci Vlkanová pri Banskej Bystrici - sme päťčlenná rodina. Ideálne podmienky pre chov psov dopĺňa aj prírodné okolie. Moja láska ku psom ma doviedla k chovu plemena dlhosrstých kólií.

Do tohto nádherného plemena pochádzajúceho zo Škótska som sa zamilovala na prvý pohľad ešte predtým, než k nám prišla naša prvá fenka Elissa Gibsonova púšť (ďalej iba Elissa). Dovtedy sme doma vždy chovali psy, ale všetky boli krížence. Keď nám uhynul posledný psík Bony, dvor ostal prázdny a ja som rozmýšľala akého psíka si kúpime. Chcela som psa, ktorý bude vhodný aj k malým deťom, bude nenáročný na výcvik s milou povahou a zároveň aj krásnym vzhľadom a ešte dokáže v pohode prežiť našu zimu vonku. Tieto všetky moje požiadavky spĺňala kólia dlhosrstá. V tej dobe nebolo celkom ľahké zohnať fenku kólie a tak sme na našu fenku čakali rok. Dočkali sme sa jej v októbri 2016. Od malička nás prekvapovala svojou úžasne empatickou, pokojnou a inteligentnou povahou. Bola neskutočne milá k celej rodine, boli sme jej všetkým. Spolu sme začali chodiť na výstavy a vďaka neuveriteľne ochotnej pomoci materskej chovnej stanice Gibsonova púšť, t.j. Mariána Umriana a Jána Gaška sme dosiahli aj viaceré úspechy. V roku 2018 som si zaregistrovala chovnú stanicu dlhosrstých kólií Monmirai. V decembri 2019 pred Vianocami sme sa dočkali prvého vrhu 3 šteniatok. Boli nádherné a všetky odišli do ich nových domovov. Na jar 2021  pribudol do našej rodiny nádherný psík Alsting Sollo in Gold (ďalej iba Aston), ktorý pochádza z úspešnej chov. stanice Alsting. Na výstavách bol hneď od začiatku vysoko hodnotený a ako mladý pes získal aj 3x BOB. Stal sa šampiónom 3 krajín a chovným psom (v lete roku 2023 sa nám po ňom narodil prvý vrh 5 šteniatok). V lete 2021 sa narodil druhý vrh 7 šteniatok, z ktorého sme si nechali fenku Bonanzu z Monmirai (ďalej iba Bona) ako pokračovateľku rodu. Momentálne máme tri psy.

Naše psy sú plnohodnotnými členmi rodiny a práve im vďačím za veľa krásnych zážitkov a nových skúseností, ktoré som nadobudla. Rovnako pristupujeme aj k šteniatkam, ktorým sa vždy snažím nájsť tú najlepšiu rodinu, kde prežijú šťastný a spokojný život.

Cieľom mojej chovnej stanice je odchovať 100% zdravé šteniatka a ich budúcim majiteľom poskytnúť taký chovateľský servis, na aký som mala šťastie ja.

Ing. Zuzana Urbanová